تبلیغات
ظهور منجی - یاران او همه از جوانان خواهند بود

یاران او همه از جوانان خواهند بود

نویسنده : محمد علی یعقوبی 1386/12/27 08:03  •    ارسال شده در:

یاران او همه از جوانان خواهند بود


با نگاهى گذرا به تاریخ جوامع بشرى، نقش دوران‏ساز و كلیدى جوانان در غالب حركت‏هاى فرهنگى و اجتماعى و نیز نهضت‏هاى حیاتبخش پیامبران الهى كاملا آشكار و روشن است. تجربه تاریخ بیانگر این مهم است كه در هر حركتى از استعدادهاى فكرى و نهفته قشر جوان به صورت اصولى و صحیح بهره‏بردارى شده است، دستاوردهاى بسیار مهم و ارزشمندى به دست آمده است. در مقابل، زمانى كه هدایت و رهبرى گروه‏هاى جوان به دست افراد هوسران و قدرت‏طلب افتاده است، جنایات و تراژدى‏هاى بسیار دهشتناكى به وقوع پیوسته است. در حالى كه، در تفكر دینى بها دادن و شخصیت دادن و اهتمام به جوانان بسیار توصیه شده است.

براى روشن شدن این حقیقت، سزاوار است، سیره و عملكرد یكى از انبیاء الهى در این زمینه، با بهره‏بردارى منفى رهبران مستبد از نیروهاى جوان در جنگ‏هاى جهانى اول و دوم مقایسه شود تا آن‏گاه پیامدهاى استفاده از ظرفیت‏هاى قشر جوان و نیز عدم استفاده و غفلت از آن آشكار گردد.

از این‏نظر، وقتى مجموعه روایات مربوط به قیام حضرت مهدى (عج) را مطالعه مى‏كنیم، با این حقیقت آشنا مى‏شویم كه زمینه‏سازان اصلى ظهور و اصحاب و یاران خاص آن حضرت در جریان تلاش براى تشكیل حكومت عدل جهانى، جوانان خواهند بود. به عنوان مثال، یكى از شخصیت‏هاى وارسته و شجاعى كه در آخرالزمان با هدف اصلاح وضع نابسامان جوامع اسلامى قیام خواهد كرد، فردى به نام «سید حسنى‏» است. به روایت امام صادق‏علیه السلام حسنى یك جوان خوش‏چهره و نورانى است كه على‏رغم به دست آوردن قدرت و امكانات بسیار زیاد، آن‏گاه كه از ظهور حضرت مهدى‏علیه السلام آگاه مى‏شود، خود را به همراه سپاهیانش به امام‏علیه السلام مى‏رساند و با آن حضرت بیعت مى‏كند. به یك روایت، امام زمان (عج) به وسیله ایشان براى مردم مكه چند روز پیش از قیام پیامى مى‏فرستند...

گذشته از این، وقتى حضرت على‏علیه السلام به مناسبتى از یاران و اصحاب امام عصر (عج) سخن مى‏گویند، در توصیف ویژگى‏هاى آنان این چنین مى‏فرمایند: یاران قائم (عج) همه از میان جوانان خواهند بود. سالخورده در بین آنها بسیار كم است و نسبت‏سالخوردگان بر جوانان در بین اصحاب آن‏حضرت همانند سرمه‏اى براى چشم و نمك براى غذاست و كمترین بخش غدا را نمك تشكیل مى‏دهد. (1)

این امر، ناشى از این است كه جوان به دلیل داشتن فطرت پاك و صفاى باطن در درجه اول، از استعداد و ظرفیت‏بالاى درك و توان شناخت‏حقیقت‏برخوردار است. علاوه بر آن، به واسطه شجاعت و شهامت زیادى كه دارد زودتر پذیراى حقایق مى‏شود و در مقابل آنها لجاجت و سرسختى بى‏مورد به خرج نمى‏دهد.

اوصاف منتظران جوان
در خصوص یاران حضرت حجت (عج) ویژگى‏ها و اوصاف ذیل بیان شده است:

برخوردارى از علم و معرفت كامل و ایمان استوار، شهامت و شجاعت‏بى‏نظیر، گذشت و فداكارى، شهادت‏طلبى، فروتنى و تواضع در اوج برخوردارى از قدرت و امكانات، حق‏مدارى، عشق به امام‏علیه السلام، تبعیت و پیروى كامل از رهنمودهاى حضرت حجت (عج) و خیرخواهى به همنوعان و صفا و صمیمیت و...

وظایف منتظران جوان
در معارف دینى، وظایفى براى منتظران واقعى حضرت حجت‏علیه السلام بیان شده كه از طریق عمل به مجموعه‏اى از تكالیف افراد بتوانند از چنان شایستگى برخوردار شوند كه در زمره یاران واقعى آن‏حضرت درآمده و در حد توان و ظرفیت و به میزان همت و تلاش افراد به فراهم شدن بستر مناسب براى ظهور منجى عالم بشریت كمك نمایند. گرچه مجموعه وظایف منتظران بسیار است اما در این نوشته، تنها به ذكر چند مورد مهم، كه در شرایط كنونى جامعه اسلامى داراى اهمیت است‏بسنده مى‏كنیم.

الف. شناخت امام زمان علیه السلام
یكى از مهم‏ترین و اساسى‏ترین اصولى كه از اركان اصلى مكتب تشیع محسوب مى‏شود، مساله امامت و آشنایى با امام هر عصر است. به اعتقاد شیعه، در هیچ برهه از زمان، زمین خالى از حجت و انسان بدون امام معصوم نخواهد بود. چرا كه هدایت و رهبرى صحیح و همه جانبه انسان بر اساس تعالیم الهى تنها از طریق پیروى از رهنمودها و روشنگرى‏هاى امامى ممكن است كه علاوه بر، آشنایى با سنت‏هاى حاكم بر نظام هستى، از تمامى مصالح بشر و حقایق تعلیمات پیامبران الهى آگاه باشد. با توجه به این حقیقت، یكى از وظایف مهم آحاد جامعه، به‏ویژه قشر جوان آن است كه در هر عصرى، نسبت‏به امام و حجت الهى موجود در آن زمان به گونه‏اى شناخت پیدا كنند كه بر تعالیم مسؤولیت‏هاى خود آگاهى پیدا كرده و بر اساس آن عمل نمایند. اهمیت‏شناخت امام زمان (عج) در هر عصرى به گونه‏اى است كه در برخى روایات، عدم كسب معرفت لازم از امام هم‏ردیف، بلكه مساوى با كفر و بى‏ایمانى شمرده شده است. پیامبر اكرم‏صلى الله علیه وآله در همین زمینه مى‏فرمایند: «هركسى كه بمیرد و امام زمان خودش را نشناسد به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است.» (2) و یا در یكى از ادعیه كه بر آن نیز بسیار سفارش شده است. به همین مساله اشاره شده است: پروردگارا حجت‏خودت را به من بشناسان چرا كه اگر حجتت را به من نشناسانى من از دین و آئینم گمراه مى‏شوم. (3) مضمون این‏گونه روایات زمانى بهتر روشن خواهد شد كه به پیامدهاى مثبت و منفى یك جامعه، در اثر برخوردارى و عدم برخوردارى جامعه از امام و رهبرى شایسته توجه و دقت‏بیشترى شود. در طول تاریخ، چه بسیار بوده‏اند حركت‏ها و یا نهضت‏هاى عظیم مردمى كه به دلیل فقدان رهبر شایسته با شكست مواجه شده‏اند و یا پس از پیروزى به جهت افتادن زمام امور در دست زمامداران بى‏كفایت‏به انحراف و اضمحلال كشیده شده‏اند...

البته، كم و كیف شناخت امام‏علیه السلام با توجه به نیاز و توانایى و ظرفیت افراد متفاوت است. مهم این است كه این شناخت‏به گونه‏اى باشد كه در صورت مواجه افراد با تهدیدها و شبهه‏افكنى‏هاى دشمنان و بدخواهان، در تشخیص راه صحیح و شیوه درست از دچارشدن به گمراهى و انحراف آنها را نجات دهد. و گرنه شناخت كامل و همه جانبه حجت‏هاى الهى براى افراد عادى با توجه به محدودیت استعدادها و توانایى‏هاى فكرى غیرممكن است.

ب. پیروى از نائبان امام زمان علیه السلام
در دوره غیبت كبرى، فقهاى جامع‏الشرایط به نصب امام زمان‏علیه السلام مسؤولیت نمایندگى عام امام‏علیه السلام را در استمرار حركت‏حیات‏بخش امامت و پاسدارى از احكام و مقررات اسلامى برعهده دارند. بر این اساس، یكى از وظایف افراد در عصر غیبت، پیروى از رهنمودهاى فقهاى عادل است. چرا كه فقها به دلیل آشنایى با شیوه‏هاى صحیح استنباط احكام از منابع اصیل دینى، قادرند تا به پرسش‏هاى مختلف مردم در زمینه مسائل دینى پاسخ دهند. امام صادق‏علیه السلام در اشاره به چنین امر مهمى فرمودند: «فقها از سوى ما منصوب شده‏اند تا به سؤالات شما پاسخ دهند و شما نیز مؤظف هستید در شرایطى كه به ما دسترسى ندارید به آنها مراجعه كنید و بر اساس نظر آنان در چهارچوب احكام الهى عمل كنید و هرگز حكم آنها را كه براساس موازین شرعى ارائه مى‏شود، رد ننمایید. چون رد نظر آنان، به منزله رد حكم و نظر ماست و رد نظر ما، به منزله رد نظر و حكم خداوند است.» (4)

در همین باره زمانى كه از حضرت مهدى (عج) سؤال كردند كه در دوران غیبت كبرى كه به شما دسترسى نداریم جواب احكام و مسائلى را كه با آنها مواجه مى‏شویم چگونه به دست آوریم؟ آن‏حضرت در پاسخ فرمودند: «در پیشامدها و حوادثى كه رخ مى‏دهد به آشنایان با احادیث ما (یعنى مجتهدان جامع‏الشرایط كه متخصصان متون دینى و احادیث اهل‏بیت‏علیهم السلام هستند) مراجعه كنید و آنها حجت من براى شما و من حجت‏خدا بر آنان هستم.» (5) پس، برخلاف نظر نادرست‏برخى افراد ناآشنا به معارف اسلامى، مسلمانان در دوران غیبت كبرى بدون راهنما نمانده‏اند كه مجبور باشند با شیوه‏هاى ناصواب متكى به اندیشه‏هاى ناقص بشرى و نظریه‏هاى غیرعلمى به حل مشكلات اقدام كنند و در نتیجه، گرفتار معضلات فرهنگى و اقتصادى و اجتماعى فراوان گردند. بلكه در دورانى كه بنابر مصالحى امام معصوم‏علیه السلام در دسترس همگان نیست مردم موظف‏اند كه به فقهاى عالم و عادل مراجعه كنند و آنان نیز موظفند بدون كوتاهى و سهل‏انگارى بر اساس موازین شرعى از طریق مراجعه به آیات قرآن و روایات اهل‏بیت‏علیهم السلام به همه سؤالات و نیازهاى فكرى و اعتقادى و فقهى و فرهنگى و سیاسى و... آنها پاسخ‏هاى مناسبى ارائه دهند.

ج. خودسازى و تهذیب نفس
اصلاح نفس و ترك گناهان و آراستن به فضایل اخلاقى در همه احوال ضرورت دارد. ولى خودسازى و اصلاح نفس در دوره غیبت، كه زمینه لغزش و انحراف و آلوده گشتن به رذایل اخلاقى بیشتر است، از اهمیت زیادى برخوردار است.

امام صادق‏علیه السلام در این زمینه مى‏فرمایند: «صاحب‏الامرعلیه السلام غیبتى خواهد داشت اگر كسى در آن دوره بخواهد دیندار بماند، سخت در مشقت‏خواهد بود. بنده خالص خدا در آن شرایط باید تقواى الهى پیشه كند و دو دستى به دین خود بچسبد.» (6)

به علاوه، چون فراهم شدن زمینه ظهور امام زمان‏علیه السلام از یك نظر وابسته به وجود افراد خودساخته و آراسته به فضایل اخلاقى است و جز از طریق تهذیب نفس و پیدا كردن پرورش اسلامى نمى‏توان در سلك یاران و زمینه‏سازان حضور آن حضرت قرار گرفت. بنابراین، یكى از وظایف افراد تلاش در راه خودسازى و تهذیب نفس است. بر این اساس، امام صادق‏علیه السلام مى‏فرمایند: «من سره ان یكون من اصحاب القائم فلینتظر و لیعمل بالورع و محاسن الاخلاق (7) ... هر كس دوست دارد از یاران حضرت قائم‏علیه السلام باشد باید در انتظار ظهور آن حضرت باشد و در این حال، به پرهیزكارى و اخلاق نیكو رفتار نماید» و حتى در توقیعى كه امام زمان‏علیه السلام آن را به مرحوم شیخ مفید نوشته‏اند چنین آمده است كه اعمال ناشایست و گناهانى كه از شیعیان سر مى‏زند، یكى از عوامل طولانى شدن دوره غیبت و محرومیت آنها از دیدار امام‏علیه السلام است.

د. جامعه‏سازى
از آنجا كه یكى از شرایط مهم رشد ارزش‏ها و فراهم شدن زمینه حاكمیت احكام الهى، اصلاح وضع عمومى جامعه است لذا در تعلیمات روشنگرانه اسلام اهتمام به وضع جامعه و مبارزه با نارسایى‏هاى اجتماعى و فساد و كجروى‏ها از طریق امورى چون امر به معروف و نهى از منكر مورد تاكید قرار گرفته است. به گونه‏اى كه حتى انسان‏هاى بى‏توجه به امور اجتماعى و مشكلات سایر مردم، خارج از زمره مسلمانان محسوب مى‏شود: «من اصبح ولایتهم بامورالمسلمین فلیس بمسلم‏» (8)

علاوه بر این‏كه بر اساس روایات اهل‏بیت‏علیهم السلام تا آمادگى‏هاى لازم فكرى و فرهنگى و... در احاد جامعه براى پذیرش و یارى امام زمان‏علیه السلام پیدا نشود، ظهور حضرت محقق نخواهد شد. از سوى دیگر، تحصیل آمادگى‏هاى لازم نیاز به بستر سالمى دارد كه افراد در سایه آن بتوانند به كسب مهارت‏ها و كمالات لازم بپردازند. این بسترسازى مشروط به احساس مسؤولیت همگانى و مشاركت همه جانبه تك تك افراد در پاكسازى فضاى عمومى جامعه است كه براى انجام كامل و به موقع این امر نیز مكانیزم‏هاى زیادى پیش‏بینى شده است كه مهمترین آنها، اقامه فریضه امر به معروف و نهى از منكر است. یعنى همه افراد جامعه اسلامى موظفند از طریق تحصیل آشنایى كامل با شرایط و احكام آن، به اصلاح نارسایى‏هاى اجتماعى و حفظ سلامت فضاى جامعه بپردازند تا از این طریق، اولا: شرایط لازم براى ظهور آن حضرت فراهم گردد و ثانیا، امكان زندگى براساس احكام نورانى اسلام در دوره غیبت، ولو به ضرورت ناقص، بوجود آید.

ه. دعا براى تعجیل فرج
با توجه به نقش و جایگاه مهمى كه دعا در تفكر اسلامى دارد، اگر دعا با شرایط لازم انجام گیرد همچون سایر علل و عوامل موثر در نظام هستى، مى‏تواند در امور تكوینى تغییر ایجاد نماید. در بخشى از روایات پیامبر اكرم‏صلى الله علیه وآله و ائمه اطهارعلیهم السلام توصیه شده است كه براى فرج امام زمان‏علیه السلام زیاد دعا كنید و از خود حضرت بقیة‏الله (عج) نقل شده است كه آن حضرت فرمودند: «اكثروا الدعا بتعجیل الفرج فان ذلك فرجكم‏» (9) براى تعجیل در فرج و ظهور، زیاد دعا كنید چرا كه این‏كار موجب فرج و خوشحالى شماست.

بنابراین، از دیگر تكالیف عاشقان امام زمان (عج) درخواست تعجیل فرج آن حضرت است. البته، توجه به این نكته نیز ضرورى است كه اولا، دعا زمانى به مرحله اجابت مى‏رسد كه دعا كننده شرایطى را در خود ایجاد نموده باشد كه دعاى او شرایط استجابت را داشته باشد. ثانیا، باید توجه داشت كه دعا هرگز جاى عمل به وظایف دیگر را نمى‏گیرد بلكه دعا در صورتى مفید است كه همراه با عمل به سایر تكالیف دینى باشد.

علاوه بر موارد فوق، پایدارى در راه ولایت اهل‏بیت‏علیهم السلام، استقامت در برابر مشكلات و نارسایى‏ها، كمك و مساعدت به همنوعان، تحصیل علم و به دست آوردن تخصص‏هاى لازم، احیاء شعائر اسلامى و پاسدارى از ارزش‏هاى اصیل و... از جمله مسائلى هستند كه اهتمام به آنها سعادت و سلامت جامعه، به ویژه نسل جوان را تضمین مى‏كند.

پى‏نوشت‏ها:

1- اصحاب‏القائم شباب لاكهول فیهم... بحارالانوار، ج 52، ص 334، ح 63

2- قال‏رسول‏الله‏صلى الله علیه وآله: من مات ولم یعرف امام زمانه مات میتة الجاهلیة. اصول كافى، ج 1، ص 377

3- اللهم عرفنى حجتك فانك ان لم تعرفنى حجتك ضللت عن دینى... همان، ج 1، ص 377، ح 5

4- اصول كافى، ج 1، ص 54، ح 10

5- بحارالانوار، ج 52، ص 181

6- اثباة الهداه، ج 3، ص 422، روایت 14

7- غیبة نعمانى، ص 200، ح 16

8- میزان‏الحكمة، ج 4، ص 531

9- كمال‏الدین، ج 2، ص 485آخرین ویرایش: 1387/05/19 01:08

1397/08/25 01:09
I like the valuable information you supply to your articles.
I will bookmark your weblog and check again here frequently.
I'm relatively sure I will learn plenty of new stuff right here!
Best of luck for the next!
1397/08/8 16:42
I'm gone to say to my little brother, that he should also
pay a quick visit this webpage on regular basis to obtain updated
from latest news.
1397/08/7 10:33
With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely
unique content I've either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping
it up all over the internet without my permission. Do you know
any ways to help prevent content from being ripped off?

I'd truly appreciate it.
1397/08/1 05:38
Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to
see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be
a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she
has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
1397/07/27 16:15
Generally I don't read post on blogs, however I would
like to say that this write-up very pressured me to check out and
do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, very
nice post.
1397/07/27 10:34
I am sure this article has touched all the internet viewers, its really really nice piece of writing on building up new blog.
1397/07/25 09:06
I have to thank you for the efforts you've put in penning this blog.
I'm hoping to check out the same high-grade content by you in the future as
well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now
;)
1397/07/23 14:05
I have read so many content about the blogger lovers however this
paragraph is actually a nice piece of writing, keep
it up.
1397/07/22 14:45
This is really interesting, You're a very skilled blogger.
I've joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post.
Also, I've shared your site in my social networks!
1397/07/12 10:46
I seriously love your site.. Excellent colors & theme.

Did you build this amazing site yourself? Please reply back as
I'm planning to create my very own website and would like
to know where you got this from or exactly what the theme is named.
Cheers!
1397/07/11 07:27
It's actually very difficult in this active life to listen news on TV, thus
I just use world wide web for that reason,
and get the most up-to-date information.
1397/07/11 06:13
Hi there, I discovered your website by way
of Google even as searching for a comparable matter,
your web site got here up, it looks great. I've bookmarked
it in my google bookmarks.
Hello there, just was aware of your blog via Google, and
found that it is really informative. I am gonna watch out for brussels.

I will be grateful in case you proceed this in future.
Lots of other people might be benefited from your writing.
Cheers!
1397/06/3 16:49
That is really attention-grabbing, You're an excessively professional blogger.
I have joined your feed and sit up for seeking extra of your great post.
Also, I have shared your website in my social networks
1397/06/3 15:12
Touche. Solid arguments. Keep up the amazing
work.
1397/05/25 21:34
Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.

When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, wonderful blog!
1397/05/24 23:20
This web site truly has all of the information and facts I needed concerning this subject
and didn't know who to ask.
1397/05/17 20:34
Yes! Finally someone writes about sterile.
1397/05/13 16:06
cout desamiantage dalle sol entreprise de renovation maison prix mitigeur lavabo
grohe eurosmart cosmopolitan prix pose plafond tendu m2 prix volet battant persienne bois simulation prix
pose carrelage prix salle de bain ikea prix pose dalle pierre bleue prix abri terrasse
sesame tarif maison moderne bois cout surelevation maison bois renovation maison forum
prix porte blindee leroy merlin prix maison toit plat 140m2 prix porte entree
bois massif cout renovation maison 1930 demoussage toiture ardoise tarif installation poele a bois castorama renovation wc
avant apres prix porte blindee tordjman maison bois cout construction baie vitree 3 vantaux prix prix renovation parquet massif
porte d'entree pleine bois prix cout isolation exterieure bardage pvc devis estimatif travaux prix volets
coulissants sib devis menuisier placard cout vmc hygro b
porte d'entree prix usine prix pour recouvrir un escalier en bois devis travaux maison immediat prix
insert a pellet devis appartement renovation prix engazonnement paysagiste renovation grange loft
prix prix isolation toiture terrasse prix poele granule
mcz musa prix portes coulissantes placard devis extension ossature bois prix pose carrelage m2 faience prix maison toit plat
plain pied devis en ligne fournisseur electricite prix pose meuble cuisine ikea maison ossature bois
hors d'eau hors d'air prix beton cire sol leroy merlin prix
devis termites bardage bois claire voie horizontal prix lit rabattable ikea prix tarif modification toiture
tarif terrassement fondation
1397/05/8 03:32
astrological numerology time you were born astrology grand cross astrology natal lunar eclipse
astrology meaning august 2017 air grand trine astrology mole on forehead astrology astrological sign april
26 astrology weekly sagittarius may 31 birthday astrology profile new paradigm astrology pele
report earth in aquarius astrology astrological signs august
28 astrology classes near me new paradigm astrology pele report water
signs vedic astrology january 12 astrology sign astrology for august 29 ruby slippers
astrology blog belief in astrology statistics hindu astrology by date of birth in hindi
vedic astrology jupiter in scorpio kp astrology video course dates
for astrology cancer attributes astrology 2nd house in astrology
meaning of muslim astrology in tamil tiger astrology 2018 krystal jung astrology kabbalah astrology calendar aquarius woman and libra man cafe astrology venus and rahu in 12th house vedic astrology astrology sign jewelry
importance of 5th house in astrology astrology courses in mumbai
university importance of 9th house in vedic astrology what is the
astrological sign for april 4 the week ahead astrology may 17
astrological sign astrology readings nyc astrological signs august
28 astrology sign for may 8 mercury in second house vedic
astrology what to ask an astrologer links astrology forecasts sexuality and vedic astrology lord of
the houses in astrology feb 20 astrology sheep astrology
sign retrograde in vedic astrology feb 13 astrology quincunx astrology synastry
1397/05/6 15:42
tarot 7 card tarot cards pictures and their meaning after break up tarot spread cancer tarot
card reading king of wands tarot health paulina
cassidy tarot deck birthday tarot reading spread power tarot
cards tarot card spreads near future tarot de marseille alexandro jodorowsky free tarot reading yes and no tarot ace of pentacles future
lovers tarot card marriage free tarot reading one card 2 cups
tarot reversed moon card tarot quick tarot reading spread love spells
with tarot cards tarot card daily horoscope tarot fpv 280 capricorn tarot reading august
goddess tarot readings black magic tarot reading tarot card reader online le bateleur tarot card meaning tarot
card meaning 7 of cups reversed 2 swords tarot royal portal angel tarot
online tarot word etymology online accurate tarot reading tarot
card meanings three of cups reversed wheel of fortune tarot card tarot spreads relationship trusted tarots
tarot 8 of swords past life love tarot queen wands tarot card meaning professional tarot reading
course tarot reading stones corner tarot knight of swords feelings free tarot
card readings daily by first name hanging man tarot
card broken heart tarot card meaning christian themed tarot cards spanish
tarot meanings salem ma tarot reading tarot reading livermore sofeminine
love tarot tarot card for scorpio osho neo tarot deck el loco tarot
1397/05/6 14:55
knight of cups tarot love dove king of swords tarot love italian tarot card reading the magician tarot tarot card reading three of
wands is he the one tarot spread tarot card 6 major
arcana tarot verbatim 3 of pentacles twice tarot ett kort mortal instruments tarot cards
gemini tarot horoscope chariot card tarot love three of cups tarot yes or no the
magician tarot virtual tarot sites queen of wands
tarot jenna tarot reading how it works meaning of emperor tarot card lovers
tarot card meanings taurus daily tarot destiny tarot deck angelic tarot deck online tarot
readings love the hierophant tarot love future free daily tarot and horoscopes how to find out what tarot card i am 7 cups
tarot reversed tarot card reading salem nh 5 swords tarot love tarot card readings melbourne tarot future love 12
tarot card reading what is my tarot card quiz tarot cards create your world free tarot readings
online latin 13 tarot card daily love tarot tarot of the dead monica knighton tarot sexuality astrocentro tarot cigano can tarot predict the future tarot novac
what does the justice tarot card mean tarot card future prediction how accurate are tarot
readings tarot interpretation celtic cross egyptian tarot card meanings five of wands tarot love 7 of
wands tarot love dusty white tarot podcasts five of pentacles tarot interpretation
1397/05/6 11:46
how many continents are there what do bed bugs look like when they are dead how to take
a screenshot on a pc laptop how to make money fast stardew valley
how to curl your hair with a straightener where are you now lyrics how many pounds in a kilogramme 2.5 how to lucid dream wikihow what causes high blood pressure how do you get
bed bugs in your home how to wear saree for folk dance how long to bake chicken tenders how old is zendaya today how to download whatsapp on computer how to make garlic bread easy how to win the lottery in ny when do you ovulate who moved my
cheese audio how to print screen on a pc how to lucid dream twitter what is a stroke in the
eye when is daylight savings time in 2018 how to make guacamole salsa
what is a verbal expression how many countries are there in the world wiki how to backup iphone 6s how to cook pasta salad how to make pasta
primavera how to make jello shots wikihow how old
is sylvester stallone 71 years old who is the next bachelor australia how to ask
a girl out on a date can dogs eat bananas and blueberries how to root android phone
without a computer how to draw a nose youtube how to get taller fast how
to be happy in life where is chuck norris star in hollywood what is the temperature outside
where i'm at why did the chicken cross the road meme how long to cook a
turkey burger what do dreams mean book how to tie a tie
video how to enable cookies on ipad pro how to open rar files on chromebook how many
seconds in a day riddle how to increase sperm count medicine how long does cocaine stay in your system saliva
test how to make rice crispy treats how to add fractions on ti-84 plus how to
build a better boy marnie
1397/05/6 08:37
peliculas porno gays videos porno anal vidios porno xxx video porno amateur sexo anal con animales
sexo irun the simpsons porno peliculas gay con sexo chicas
sexo santander juguetes porno diosa canales porno videos
sexo amateur relatos sexo con maduras porno hentai xxx sexo oral lesbico porno
de maduras xxx masajista porno maduras fotos porno
sexo colegio peliculas antiguas de sexo sexo
en brasil vidios porno casero videos pornos xxx videos porno entre hermanos big ass porno la polla mas grande del porno porno geys masaje con final feliz porno
sexo cams videos porno de intercambio de parejas videos porno pillados actriz porno francesa eyaculacion porno porno xxxgratis sexo en gandia porno
espanol parejitas dios del sexo videos porno wasap sexo
gratis maduros sexo oral maduras relatos sexo playa adicto al sexo videos porno prostitutas video porno gratis madura sexo gay en granada actrices porno madrid sexo sangriento porno clasicos videos porno lesbicos gratis mejor porno del mundo videos pornos manga
1397/05/5 01:32
tarot y horoscopo del dia tarot luis royo cartas del tarot
gratis si o no fiable lectura gratis tarot del amor tarot para preguntar por alguien consulta cartas gratis
tarot horoscopo y tarot de hoy gratis futuro tarot gitano cartas de tarot numero
3 tarot rafaela vilchez si o no tarotista buena en valencia tarot
4 cartas amor sol tarot carta tarot gratis amor tarot oraculo si o no tarotista app
tarot tarot consultas cartas tiradas del tarot gratis como tirar cartas de tarot tarot geminis tarot gratis carta
del dia los arcanos carta del oso tarot gitano tarot la muerte invertida tarot del
amor para libra hoy marsella tarot 2016 fiabilidad del tarot el significado de
las cartas del tarot en el amor tarot el oraculo azul significado
de las 78 cartas del tarot egipcio tarot gratis libra junio 2017 aol
latino tarot cartas tarot infidelidad tirada gratis cruz celta tarot tarot el mundo invertida alejandro jodorowsky
tarot libro las cartas del tarot dicen la verdad tarot gratis gitano
123 lectura del tarot gratis por telefono barajas del tarot pdf cursos de cartas del tarot gratis se busca tarotista madrid tirada 3
cartas tarot como leer el tarot cruz celta tarot en velez malaga
leida de tarot gratis en linea horoscopo tarot tarot geminis mayo 2017 amor
mi carta de tarot para el dia de hoy terra horoscopo tarot amor
astrologia tarot gratis del amor el oraculo
1397/05/5 01:12
sesso di casalinghe sesso in pullman sesso sora porno gratis per mobile donna cerca uomo per sesso a padova
o porno italiano sesso video estremo sessa key largo 34 corona e belen sesso sesso artistico porno gratis sperma
video stupri porno gratis come scaricare film porno gratis sesso con l amica di mamma sesso gratis padova previsione sesso nascituro video porno eva henger gratis video porno gratis uomini vecchi orgasmo porno italiano sesso sborra video sesso con la sorella ragazze sesso verona donne
per sesso a latina sesso x soldi porn gay italiano hentai italia porno scene di sesso film sesso tra uomo e
donna donne che fanno sesso video video sesso hentai gratis amore
e sesso nell antica roma porno anni 70 italiano scene di sesso sfrenato scene sesso hot film gratis online
porno subito sesso video donne porno gratis video porno italiani in italiano
porno con dialoghi in italiano porno bisessuale
gratis cecilia e ignazio sesso nell armadio video porno compilation gratis porno
donne mature video gratis donne nude fanno sesso suocere sesso film porno ermafroditi gratis bakeca incontri per
sesso foto posizioni sesso sesso anale alfemminile
sesso con la bocca massaggi erotici con sesso
1397/05/4 21:23
film porno mature anal sex addicts oxana porno
taylor lautner sex tape photo sex horoscope du sexe chubby porno selena gomez sex scene
cartoons sex porno epilation brazzer porno blague sexe meilleure video porno astro sexe tel cam sexe colin farrell sex tape
sexe mini jupe sexe v trans porno porno bonne meuf sexe taxi sexe jeune homme porno medecin sex mama amateur du porno porno intense comment
avoir un gros sexe porno hard anal video sexe sur la plage sex women porno jeune 18 super porno hd video sexe vielle
fille sexe jeux de sexe porno sexe isere maman aime le sexe sexe
homme erection video porno femme de menage porno gay daddy mr sexe photos papa fille porno
sexe dominant film vintage porno porno zombie porno bonne meuf sex tounsi
shanna kress sex sexe plages hard core sex jeux gratuit de sex
1397/05/4 14:59
when we were young lost kings who moved my cheese lessons what
is a sociopathic child how to remove pimples from
back how to use apple pay on iphone 8 how to get rid of a cold sore
how old is leonardo dicaprio how to make an omelet what
animal am i in chinese zodiac how many days until christmas in australia what
is the fastest car in the world 2019 how to get rid of stretch marks on inner thighs how to get over someone reddit what is
a thesis paper how to get a passport in mn how many pokemon are there in gen 1 what time does target close on sunday night how to reset ipad how to cake it vanilla cake
recipe how to make caramelized onions how to build
a better boy trailer how long does cocaine stay in your system if
you inject it when does summer start in the southern hemisphere what is e commerce
website how to make a bow how to download videos from facebook
to your phone what do dreams mean reddit how to make chili mac how the market works review how old is ariana grande turning how long
to boil an egg for ramen how to make fried rice without vegetables what
does og mean in beer how to change your name on facebook page how
old is justin bieber's daughter how long does cocaine stay in your system bluelight how to delete a
facebook account forever how much should i weigh
2018 how to take a screenshot on windows 10 hp laptop is
pluto a planet nasa how to cook lobster tails for lobster rolls
how far along am i in months what do you do with an idea how to clear
cache in chrome when does daylight savings time end
what time is it in california sacramento 365.242199 days how to
make caramelized onions what do you do when your bored how to get over
someone who ghosted you how to make pizza rolls
1397/05/4 12:23
videos porno maduras gratis cam de sexo sexo camasutra videos porno pillados sexo badajoz videos pornos gays en espanol vidios porno xx dp
porno sexo sin amor videos robados sexo porno juguetes pelis porno de viejas sexo en despedidas de solteras videos pornograficos incesto porno amatur porno sasha grey
las 10 mejores actrices porno maduras pornograficas porno
torrents maraton porno cams porno videos porno caliente videos porno
recientes videos de sexo espanol gratis juegos de sexo en la cama videos porno hentay loles leon sexo nudistas sexo videos porno gratis mulatas porno universitario porno de peru 100 sexo porno de maduras gratis
escenas de sexo espanol porno tetonas espanolas hombre sexo
sexo anal sangre porno gratis colombiano porno miley cirus nudistas sexo
mujer y sexo orgias de sexo mejores actores porno gay
peliculas porno lesvianas porno ucrania sexo xxx hd porno
gratis manga porno gay pollas grandes embarazo sexo videos porno cruising videos porno zoofilia gratis
1397/05/4 04:13
tarot misere tirage tarot amour gratuit semaine tarot voyance amour gratuit
stage tarot camoin tirage tarots reponse oui non tarot l'hermite a l'envers carte
et tarot tarot interpretation gratuite tarot d amour gratuit
en ligne tarot mariage 2016 gratuit misere tarot tirage tarot astrowi tirage
tarot et carte gratuit tarot gratuit en ligne lambert tarots gratuits travail tarot divinatoire oui
non gratuit tirage du tarot gratuit amour le diable tarot sentimental tarot d'amour tirage gratuit double
poignee tarot a 4 tarot serieux gratuit amour signification tarot le jugement et le diable interpretation tirage tarot tarot au feminin amour tarot du travaille tarot
multijoueur en ligne tarot amour prenom gratuit tarot club genelard tirage tarot divinatoire immediat poignee tarot tirage tarot oracle bleu tarot
en ligne gratuit a 5 tarot amour indien tarot divinatoire en ligne gratuit tarots amours gratuits
tarot semaine tarot oui non pendule tirage tarot
sante gratuit voyance direct gratuite tarot interpretation carte tarot la
lune tarot gratuit tirage avenir signification 8
d'epee tarot tarot croix grecque tarot gitan tirage immediat tarot gratuit latin tarot divination tarot arcane le pape tarot iza tirage amoureux tarot gratuit
tarot cartomancie croisee tirage oracle et tarot gratuit
1397/05/4 03:07
chico busca chico bcn sitio web para conocer chicas
gratis chico busca chico santiago de compostela conocer gente espanola en suiza app conocer gente conoce gente nueva app chica buscar chico donde conocer
chicas en buenos aires buscar chicos aplicaciones android conocer
personas milanuncios contactos mujeres malaga chicas q buscan hombres contactos chicas
pamplona anuncio sex cantabria contacto chica sevilla buscar amigos
por telefono facebook chicas que buscan novios chatear con mujeres solteras milanuncios contactos
mujeres castellon contacto mujeres en valencia foro conocer gente gente para conocer contactos mujeres santiago como conocer a las mujeres
mil anuncios chico busca chico conocer gente por internet colombia
contactos pontevedra mujeres contactos gratuitos con mujeres paginas de anuncios de sexo buscando chica chicas buscan sexo gratis buscar chicas
solteras en arequipa necesito conocer gente donde puedo hacer amigos de estados unidos
chica madura busca chico app para conocer gente cristiana encuentros sexuales en malaga busco chica en barcelona conoce gente de tu ciudad 100 preguntas para conocer
ala gente contactos mujeres zaragoza cursos y talleres para conocer gente contacto chicas rusas conocer gente amistades conocer gente en barcelona contacto madrid mujeres anuncios
sexo tarragona conocer mujeres colombianas en ecuador chico busca
chica sevilla conocer chicas de new york chica busca chica mallorca
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30